صفحه نخست
ورود بیش از 67 هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی 1398/05/06 6:39 PM

 رئیس سازمان حج و زیارت از ورود 67 هزارو 360 زائر ایرانی معادل 76 درصد کل زائران و عوامل اجرایی حج تمتع امسال به سرزمین وحی خبر داد و گفت : این زائران از طریق 272 پرواز از ابتدای طرح اعزام تاکنون به فرودگاه های جده و مدینه منتقل شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ، علی رضا رشیدیان در گفت و گو با خبرنگار ما در این زمینه افزود : در مجموع پروازهای انجام شده 59.3 درصد بدون تاخیر انجام شده اما به دلیل مشکل در انجام یکی دو پرواز ، متوسط تاخیر به حدود 22.9 دقیقه رسیده است که وضعیت نسبتا خوبی در عملکرد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی برای انجام به موقع پروازها و ایمنی بالای آن حاکم است.
وی اظهار کرد : در مجموع از کل جمعیت زائر ورودی به عربستان هم اکنون 89 درصد معادل 56 هزار و 872 نفردر قالب400 کاروان در مکه استقرار یافته اند و مابقی درمدینه اسکان دارند.

*97 درصد ویزاهای زائران و عوامل جرایی صادر و تحویل شده است
وی همچنین با اشاره به اینکه تا کنون روادید 97 درصد زائران و عوامل اجرایی صادر شده است، گفت : تا کنون 86 هزار و 624 نفر از زائران و عوامل اجرایی ویزاهای خود را دریافت کرده اند که از این تعداد 84 هزار و 99 مورد ویزای زائرین و 2 هزارو 525 مورد هم ویزاهای عوامل اجرایی است که صادر و تحویل شده است.

*پخت روزانه 136 هزار پرس غذا برای زائران ایرانی مستقر در عربستان
وی در بحث تغذیه و تدارک غذای مناسب برای زائران هم گفت : هم اینک به طور متوسط روزانه 136 هزار و 277 پرس غذا در دو وعده نهار و شام در شهرهای مکه و مدینه توسط آشپزخانه های مجهزی که تدارک شده طبخ می شود.
به گفته وی ، از این میزان 119 هزار و 86 پرس غذا در دو وعده نهار و شام در مکه و 17 هزارو 191 پرس در مدینه پخت و توزیع می شود.
وی تصریح کرد : این آشپزخانه ها بسیار مدرن و مجهز با نیروهای متخصص فعالیت می کنند و بخشی از مواد غذایی مورد نیاز آنها بر اساس ذایقه مردم ما از ایران به کشور میزبان منتقل شده است.
وی توضیح داد : همچنین طی این مدت بالغ بر 303 هزار قرض نان توسط نانوایی های مستقر شده در این دو شهر پخت و توزیع گردیده است.

*33 هزار 669 مورد معاینه زائران در طول سفر حج تا کنون
رشیدیان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به خدمات پزشکی ارائه شده به زائران هم گفت : از ابتدای حضور زائران تا پایان روز گذشته در مجموع در مطب ها 33 هزار و 669 نفر ویزیت شده اند که از این میزان 3 هزار و 30 نفر معاینه و ویزیت تخصصی شده اند.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه مجموع افراد بستری شده از ابتدای حضور زائران تا کنون در بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت را 341 نفر عنوان و ذکر کرد : همچنین 133 نفر از زائران ما بر اساس تفاهمی که صورت گرفته طی این مدت در بیمارستان سعودی بستری شده اند.
به گفته وی ، آمار زائرانی که هم اکنون در بیمارستان مرکز پزشکی حج بستری هستند را 23 نفر و در بیمارستان سعودی 12 نفر عنوان و ذکر کرد : سایر زائران ما در شرایط مناسبی به سر می برند ضمن آنکه کنترل گروه های دارای ریسک بالا هم دایم انجام می شود.


كليه حقوق اين جايگاه متعلق به مديريت حج و زيارت خراسان رضوى مي‌باشد و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع مجاز مي‌باشد