صفحه نخست
ميلاد هفتمين فخر عالم امکان باب الحوائج ، موسي بن جعفر مبارک باد 1398/05/31 12:24 AM

  
روز تولد

حضرت موسی بن جعفر علیه السلام مشهور به امام موسی کاظم علیه السلام امام هفتم شیعیان در بیستم ماه ذی الحجه سال ۱۲۸ هجری قمری،در قریه ابواء (میان مکه و مدینه) دیده به دنیای ما گشود و به نقل و قولی نیز هفتم ماه صفر، روز تولد هفتمين امام، حضرت موسي کاظم عليه السلام است

امامت
حضرت موسي کاظم عليه السلام ، از 21 سالگي، رهبري مسلمانان را برعهده گرفتند و تا زمان شهادت، 35 سال رهبر مردم بودند. به ايشان، به دليل خوبي هايي که داشتند، لقب هايي چون کاظم (کسي که خشم خود را کنترل مي کند)، صابر (صبر کننده)، صالح (درستکار) و امين داده اند. ايشان يک لقب مهم ديگر هم به نام باب الحوائج دارند. اين لقب، به اين معناست که اگر کسي خواسته و آرزويي از خداوند داشته باشد، با توسل و واسطه قرار دادن امام کاظم عليه السلام مي تواند به آرزوي خود برسد.

پدر امام رضا عليه السلام و حضرت معصومه عليهاالسلام
امام موسي کاظم عليه السلام ، پدر امام رضا عليه السلام و حضرت معصومه عليهاالسلام است. ما ايراني ها که حرم اين دو بزرگوار را در کشور خودمان داريم، هر وقت خواستيم به زيارت قبر امام موسي کاظم عليه السلام برويم، سلام امام رضا عليه السلام و خواهر ايشان، حضرت معصومه عليهاالسلام را هم به امام هفتممان مي رسانيم. خوش به حال همه بچه هايي که به زيارت حضرت امام کاظم عليه السلام رفتند. و نيز خوش به حال آن هايي که هميشه به ياد امامان خوب ما هستند.

بهترين هديه
«يکي از دوستان امام صادق عليه السلام مي گويد: با امام صادق عليه السلام به سفر حج مي رفتيم تا به روستايي به نام «اَبواء» رسيديم. وقتي صبحانه خورديم، به امام صادق عليه السلام خبر دادند که خداوند پسري به شما داده است. امام با خوشحالي بلند شد و به سراغ همسرش «حميده» رفت. طولي نکشيد که ايشان در حالي که لبخند بر لب داشت، برگشت و فرمود: «خداوند پسري به من داده که بهترين هديه اوست».

بهترين صدقه
گاهي بچه هايي را در مدرسه مي بينيم که از نظر درسي ضعيف اند. آيا مي دانيد که وظيفه ما در برابر اين بچه ها چيست؟ همان طور که حدس زديد، ما براي اين که شکر نعمت هايي که خدا به ما بخشيده، مثل نعمت هوش و حافظه خوب را به جا بياوريم، لازم است به هم کلاسي هاي ضعيف خودمان کمک کنيم. جالب است بدانيد اين کار باعث مي شود که خداوند پاداش زيادي به ما بدهد. امام موسي کاظم عليه السلام هم کمک به ناتوان و ضعيف ها را بهترين صدقه مي دانند.

قوي ترين مردم
امام موسي کاظم عليه السلام ، امام هفتم ما فرمودند: «هر کس مي خواهد قوي ترين مردم باشد، بر خدا تکيه کند». آيا مي دانيد که اين راهنمايي امام کاظم عليه السلام مي تواند ما را در تمام کارها موفق کند؟ چون وقتي ما دست به کاري مي زنيم، اگر به خداي بزرگ ـ که تمام قدرت ها از طرف اوست ـ توجه و بر او توکل و تکيه کنيم، اراده قوي تري پيدا مي کنيم و با کمکي که از طرف خدا مي گيريم، مي توانيم آن کار را بهتر و شايسته تر انجام دهيم.

بازنده
امامان خوب ما، هميشه ما را براي پيشرفت تشويق کرده اند و از ما خواسته اند که جوري برنامه ريزي کنيم که هر روزمان بهتر از ديروز باشد. مثلاً امام هفتم، حضرت امام موسي کاظم عليه السلام مي فرمايند: «کسي که دو روزش مثل هم باشد، زيان ديده است»؛ يعني اگر شما امروز که روز تولد ايشان هم هست، به اندازه ديروز پيشرفت علمي و درسي و نيز پيشرفت هاي ديگر داشته باشيد، بازنده هستيد؛ اما اگر تلاش کنيد تا امروز از فرصتي که داريد بهتر استفاده کنيد، آن وقت برنده مسابقه مي شويد.

کاظمين
شهر کاظمين، در کشور عراق قرار دارد. در اين شهر، همان گونه که از اسمش پيداست، حرم دو امام بزرگ، امام موسي کاظم عليه السلام و امام جواد عليه السلام قرار دارد. اين روزها، تعداد زيادي از مردم به زيارت اين دو امام مي روند و در کنار حرم ايشان، آرزوها و خواسته هايشان را بيان مي کنند و از خداوند بزرگ مي خواهند تا خواسته هاي آنان را به احترام و آبروي آن دو عزيز، برآورده سازد.
 


كليه حقوق اين جايگاه متعلق به مديريت حج و زيارت خراسان رضوى مي‌باشد و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع مجاز مي‌باشد