صفحه نخست
بازگشت 42 درصد از حجاج به میهن اسلامی 1398/06/03 9:07 PM

 رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد : از 25 مرداد ماه تا کنون 42.5 درصد از کل حجاج و عوامل اجرایی حج 98 ازطریق پروازهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی  به کشور بازگشته اند.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد : از 25 مرداد ماه تا کنون 42.5 درصد از کل حجاج و عوامل اجرایی حج 98 ازطریق پروازهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی  به کشور بازگشته اند.

 به گزارش یکشنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، علی رضا رشیدیان اعلام کرد : این جمعیت با 155 پرواز از فرودگاه های مدینه و جده عازم ایران شده اند که 100 پرواز آن از فرودگاه مدینه و 55 مورد دیگر آن از جده انجام شده ست.

 وی افزود : در مجموع بعد از ایام تشریق و از ابتدای عملیات بازگشت تا کنون حدود 47 درصد از حجاج کشورمان از مکه مکرمه خارج شده اند که 23 هزار و 854 نفر آنان حجاج مدینه بعد بودند که در قالب 169 کاروان به مدینه النبی (ص) اعزام شدند.

به گفته وی ، بخشی از این حجاج با اتمام ایام اقامت شان در مدینه به کشور بازگشته اند ودز حال حاضر 66 کاروان با جمعیت 9 هزار و 329 نفر در این شهر حضور دارند.

 وی اظهار کرد : 50 کاروان هم با جمعیت 8 هزار و 363 نفر به صورت ترانزیت از فرودگاه مدینه به کشورمان بازگشته اند.

 وی عنوان کرد : هم اکنون 38 هزار و 273 زائر نیز در شهر مکه حضور دارند که 80 درصد مل حجااج و عوامل اجرایی حاضر در عربستان هستند.

به گفته رشیدیان ؛ سیستم خدمات رسانی به حجاج در مکه و مدینه ادامه دارد و فقط طی روز گذشته در نجموع در این دو شهر 158 هزار پرس غذا در آشپزخانه ها و مجموعه های خودپخت این دو شهر طبخ و توزیع شد که از این میزان بالغ بر 88هزار و 600 پرس آن در مکه و بقیه در مدینه آماده شده است.

وی اظهار کرد : علاوه بر این، پخت نان هم در روز گذشته 46 هزار و 800 قرص بود در حالی که از ابتدای ایام حج تا کنون بالغ بر یک میلیون و 886 هزار قرص نان پخت و توزیع شده است که امسال از جمله تجارب خوب در این حوزه بود و در سال آینده تلاش بر آن است این اقدام در سطح و کیفیت بالاتری انجام شود.

به گفته وی ، خدمات رسانی حوزه نقل ترددی درون شهری هم با قوت در حال انجام است و و فقط در مکه  19 خط فعال با 142 دستگاه اتوبوس و 8 دستگاه مینی بوس و ظرفیت 6 هزار و 6 صندلی هم اکنون فعال است و فقط در روز جاری بیش از 164 هزار نفر ظرفیت جابه جایی را در طول خطوط ایجاد کرده است.

 وی ، مجموع ظرفیت جابه جایی و ترددی که طی ایام حج امسال در مکه در این خطوط برای زائران ایرانی فراهم شد را 6 میلیون و 260 هزار و 700 نفر عنوان کرد و افزود : به طور متوسط سرانه جابه جایی برای هر زائر طی این مدت 3.6 تردد می باشد.

 

وی با اشاره به تداوم برنامه کاروان های زیارت دوره در دو شهر مدینه و مکه هم گفت : ایستگاه های راهنمای زائر هم در قال 11 ایستگاه همچنان به حجاج خدمات دهی می کنند که تا کنون 39 هزار و 424 زائران از این طریق راهنمایی شده و خدمات دریافت کرده اند.


كليه حقوق اين جايگاه متعلق به مديريت حج و زيارت خراسان رضوى مي‌باشد و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع مجاز مي‌باشد