صفحه نخست
همایش آموزشی،توجیهی زائران حج 98 در مشهد مقدس برگزار گردید. 1398/02/13 12:05 PM

رئیس سازمان حج و زیارت حفظ عزت،کرامت و امنیت زایرین و ارائه خدمات با کیفیت  را از اولویت های سازمان حج و زیارت اعلام نمود

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت خراسان رضوی همایش آموزشی،توجیهی زائران حج تمتع 98 مشهد مقدس با حضور نماینده  ولی فقیه در امور حج و زیارت حضرت حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر و ریاست سازمان حج و زیارت جناب دکتر علی رضا رشیدیان امروز جمعه 13 اردیبهشت ماه در محل سالن شهید بهشتی مشهدبرگزار گردید.


این همایش در محیط آموزشی و شبیه سازی از ساعت 9 الی 11:30 برگزار گردید که در ابتدای این همایش جواد شاد مدیر حج و زیارت استان ضمن عرض خیر مقدم گزارشی از اقدامات استانی را ارائه داشت.

در ادامه علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در جمع زائرین حج سالجاری مشهد مقدس با تشریح آخرین وضعیت موجود حج از اقدامات صورت گرفته در خصوص مسکن، تغذیه و تدارکات ، بهداشت و ...برای حاضرین سخنانی را بیان داشت.
ایشان از حجاج ایرانی درخواست کرد با رعایت قوانین کشور میزبان ، سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری را در اجرای حجی آرام و ارائه خدمات شایسته یاری رسانند.

رئیس سازمان حج و زیارت در جمع 4440 زائر حج مشهد مقدس که با اشتیاق و نشاط وصف ناشدنی در این همایش حضور پیدا کرده بودند؛ حفظ عزت،کرامت و امنیت زایرین و ارائه خدمات با کیفیت  را از اولویت های سازمان حج و زیارت اعلام نمود که این مهم در کلیه مراحل مد نظر سازمان حج بوده است و آسیب شناسی حج سنوات گذشته در ٢٢ کارگروه تخصصی در راستای ارتقاء ارائه خدمات انجام گردیده تا با عنایت به محدودیت های موجود کشور میزبان بتوانیم این نقایص را به حداقل برسانیم و لازمه این سفر سعه صدر ، روحیه همکاری بین زایرین عزیز و خادمین این سفر معنوی است تا بهره بیشتری از این سفر نصیب حجاج محترم گردد.

رئیس سازمان حج و زیارت با توضیح هزینه های ارزی و افزایش هزینه برخی خدمات در کشور عربستان به تلاش های صورت گرفته جهت کاهش هزینه های سفر اشاره کرد و  قیمت مناسب حج سالجاری را نتیجه این اقدام و برنامه ریزی عنوان کرد و تشریح محدودیت های موجود در حوزه مسکن، حمل و نقل ، تغذیه و تدارکات،ایام تشریق ،طرح قربانی و... از مواردی بود که رئیس سازمان حج و زیارت در جمع زائرین حج تمتع ٩٨ به آن پرداخت و از زائرین خواست تا با روحیه همکاری و رعایت قوانین کشور میزبان بستر لازم را برای انجام حجی آرام و باعزت فراهم سازند.

علی رضا رشیدیان در پایان سخنان خود از کمک های زایرین حج تمتع سالجاری کشور به هموطنان سیل زده قدردانی کرد .
در ادامه این همایش حضرت حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی به بیان اقدامات فرهنگی، معنوی و آموزشی ویژه سفر حجاج اشاره نمودند و سفر حج را فرصتی مغتم برای خودسازی دانستند که این مهم با آمادگی قبل از سفر از لحاظ جسمی ، روحی و کسب آموزش های لازم میسر خواهد گردید.
سرپرست حجاج ایرانی به بانک اطلاعاتی و کتب منتشره در حوزه های مختلف و آموزش های آنلاین برای زائرین اشاره داشتند و بر حضور زائرین در جلسات قبل از سفر که توسط کاروان ها برگزار میگردد ،تاکید نمودند و با عنایت به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به رونق تولید از زایرین خواست از بازار گردی در کشور عربستان پرهیز نمایند و زمان سفر را به کسب فیض و حضور در فضای معنوی موجود در سرزمین وحی سپری و برنامه ریزی مناسب داشته باشند و ان شاء الله سفیران شایسته ای برای هموطنان عزیز در کنگره عظیم حج باشید.

ایشان شرکت درمراسم حج را درشرایطی که هنوز مردم درنوبت انتظار رسیدن موعد تشرف هستند ، فرصتی تکرارنشدنی دانست واز زائران خواست آمادگی جسمانی را برای حضور درمراسم حج تمتع و پیاده روی در منا و عرفات پیداکنند و اگر مشکلی دارند ازهمین الان تمرینات ورزشی را انجام دهند .
درکنارآمادگی جسمی ، آمادگی روحی نیز لازم است ، زائران مشکلات و ناراحتیهای زندگی را باید دورکنند و با آرامش روحی از فضای معنوی حج بهره ببرند . یک رکعت نماز درمسجدالحرام ثواب صدهزاررکعت نماز دارد حضور در مراسم حج نیاز به آمادگی دارد .
آقای قاضی عسگر به زائران حج گفت: باید روحتان آن قدر آماده شود تا با چشم دل کانون گرم زمان پیامبر را ببینید . جایی که امیرالمومنین علی (ع) و اصحاب به ایشان اقتدا کردند .ماه رمضان شروع خوبی برای آمادگی روحی است .
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی خطاب به حجاج امسال یادآورشد: قدر جاهایی را که درآن حضور می یابید بدانید ، دیدن مدینه و مسجدالنبی ، محراب پیامبر و خانه حضرت زهرا وعلی (ع) ، ستون توبه ، بقیع که محل دفن چهار امام معصوم است ، مکان دفن عمه های پیامبر، ابراهیم پسر پیامبر، و هزاران تن از اصحاب پیامبراست ، احد ، مسجد قبلتین ، مسجد قبا و ...، ما ازاین ها چه می دانیم ، پس آمادگی علمی لازم است و خوشبختانه بعثه تمام این ها را از طریق نرم افزارهای خود بدون نیاز به پرداخت وجه آموزش می دهد.
دربخش پایانی این همایش نیز در فضای شبیه سازی شده مناسک حج تمتع توسط حجت الاسلام والمسلمین کاظمیان پور برای حاضرین بصورت عملی آموزش داده شد.
لازم بذکر است در حج سال جاری 8930  زائر خراسان رضوی در قالب 64 کاروان  در نیمه دوم تیرماه سالجاری به حج مشرف خواهند شد که در 4645 زائر در قالب 34 کاروان مدینه قبل و 4285 زائر نیز در قالب 30 کاروان مدینه بعد از فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد به مدینه منوره و جده اعزام خواهند گردید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

كليه حقوق اين جايگاه متعلق به مديريت حج و زيارت خراسان رضوى مي‌باشد و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع مجاز مي‌باشد