صفحه نخست
فهرست
انتقال اسناد عمره

آشنايي با نحوه‌ي نقل و انتقال اولويت کارتهاي ثبت‌نامي عمره

 

در شرايطي که با توجه به ازدحام افراد در صف اعزام به عمره مفرده امکان نام‌نويسي مجدد وجود ندارد و ازسوي ديگر اينکه عدم آگاهي لازم اين وديعه‌گذاران و نيز آنهايي که قصد تهيه اينگونه قبوض را دارند از شرايط نقل و انتقال، همواره موجب سوء‌استفاده سودجويان از احساسات مذهبي مردم براي کسب منافع شده است، لذا سازمان حج و زيارت چکيده‌اي از ضوابط و دستورالعمل جاري نقل و انتقال اولويت کارت هاي ثبت‌نامي عمره را که به کارگزاران زيارتي نيز ابلاغ شده است، با ذکر جزئياتي از روند آن به شرح ذيل اعلام مي‌دارد:

1-    کليه دارندگان کارتهاي ثبت‌نامي عمره مفرده مي‌توانند با مراجعه به يکي از دفاتر زيارتي مجاز در سطح استان و شهرستان محل سکونت خود نسبت به ارائه درخواست انتقال اولويت خود اقدام نمايند.

2-    دفاتر زيارتي چنانچه دارنده کارت ثبت نامي عمره (وفق ضوابط) راساً جهت انتقال اولويت خود فردي را درنظر نداشته باشد کارگزار نسبت به هماهنگي و معرفي فرد انتقال گيرنده (از بين متقاضيان سطح شهر وشهرستان مربوطه) وفق ضوابط و رعايت دستورالعمل اقدام مي‌نمايد.

3-    حضور همزمان انتقال گيرنده و دهنده بهمراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملي و قبض وديعه‌گذاري) جهت انجام تشريفات انتقال از قبيل: تکميل برگه درخواست و تنظيم تفاهم نامه و ... الزامي است.

4-    با توجه به فرآيند نقل و انتقال  اولويت کارتهاي ثبت‌نامي عمره مفرده و روان‌سازي کليه مراحل آن و وجود دفاتر زيارتي  مجاز در شهر و شهرستان هاي محل سکونت افراد، اين دفاتر بعنوان امين و مشاور هموطنان عزيز در امور نقل وانتقال قبوض، آماده ارائه خدمات لازم به هموطنان دراسرع وقت درچارچوب ضوابط ابلاغي (بدون نياز به هيچگونه مراجعه‌اي از سوي متقاضيان به دفاتر مديريت‌هاي حج و زيارت استانها) خواهند بود.

5-    به متقاضيان تأکيد مي‌شود از مراجعه به مراکزي غير از دفاتر مجاز زيارتي، افراد واسطه و سودجو که خارج از فرآيندي که به آن اشاره شد و يا با تنظيم وکالت نامه - که در صورت فوت شخص انتقال‌دهنده ابطال خواهد شد- اقدام به خريد و فروش قبوض ثبت نامي حج مي‌نمايند، جداً خودداري نموده و هرگونه درخواست را تنها از طريق دفاتر زيارتي مجاز در نزديکي محل سکونت خود دنبال و پيگيري نمايند و به واسطه بهره‌مندي از سود بالاتر در فروش و يا تخفيف بيشتر، فريب سودجويان و آگهي هاي تبليغاتي را براي واگذاري و يا تهيه اولويت تشرف در ديگر استانهاي محل سکونت خود را نخورده و در اينخصوص صرفاً در قالب مراتب فوق اقدام نمايند.

6-     هرگونه هماهنگي، توافق و حتي تنظيم وکالت نامه‌ در خصوص انتقال قبوض خارج از دستورالعمل‌هاي جاري سازمان حج و زيارت، هيچ تضميني در پذيرش و تأييد روند انتقال قبوض را بدنبال نداشته و به لحاظ ماهيتي نيز قابل ابطال بوده و توسط اين سازمان قابل پيگيري نخواهد بود و ضمن آنکه مشکلات عديده‌اي را به انحاي مختلف مي‌تواند براي هريک از متقاضيان بعداً به دنبال داشته باشد.

7-    هرگونه تغييري در روند نقل و انتقال اولويت هاي کارت هاي ثبت نامي عمره در قالب اطلاعيه‌هاي سازمان حج و زيارت، از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و نيز پرتالهاي استاني و ديگر رسانه ها اعلام خواهد شد.

 سازمان حج و زيارت


كليه حقوق اين جايگاه متعلق به مديريت حج و زيارت خراسان رضوى مي‌باشد و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع مجاز مي‌باشد